Przerwy w dostawach prądu w Irlandii - jest komentarz rządu

O możliwych przerwach ostrzegali latem przedstawiciele Komisji ds. Regulacji Gospodarki Komunalnej w Irlandii (CRU).

W ciągu kolejnych dwóch tygodni mogą zostać wydane bursztynowe alerty energetyczne, poinformował wicepremier Leo Varadkar.

Zima w Irlandii

Alerty bursztynowe są wydawane w przypadku zagrożenia dostaw prądu. W tym roku wydano w Irlandii już kilka takich alertów.

Powodem był niedobór produkcji, ograniczony import energii elektrycznej oraz „wymuszone przestoje” w wielu generatorach. Tym razem powodem mogą być niskie temperatury, a także niska prędkość wiatru, jak poinformował właśnie wicepremier.

Dostawy mogą być „dość ograniczone”, lecz jest „mało prawdopodobne”, że gospodarstwa domowe będą narażone na brak prądu, jak zapewnił Varadkar.

Wicepremier twierdzi, że „w mało prawdopodobnym” przypadku braku energii elektrycznej, jako pierwsi zostaną dotknięci główni użytkownicy energii jak centra danych.

Brak prądu w Irlandii

O możliwych przerwach ostrzegali latem przedstawiciele Komisji ds. Regulacji Gospodarki Komunalnej w Irlandii (CRU). Dostawcom energii elektrycznej nakazano wówczas znaleźć sposoby na ograniczenie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię.

Wicepremier Leo Varadkar zapewniał wtedy, że rząd poszukuje dodatkowych „mocy wytwórczych” i przygląda się planowi „zmniejszenia popytu, szczególnie w godzinach szczytu”.