Przestrzeń powietrzna Irlandii zamknięta, minister poinformował też o planach wydalenia niektórych rosyjskich dyplomatów z Irlandii.

Minister Spraw Zagranicznych, Simon Coveney, powiedział, że Irlandia podejmie w najbliższych dniach zakaz wlatywania rosyjskich samolotów w irlandzką przestrzeń powietrzną, nawet jeśli zakazu nie można uzgodnić na szczeblu Unii Europejskiej.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej

W jego opinii Irlandia powinna „dawać przykład” w sprawie zakazu, zwłaszcza że Wielka Brytania, Polska i niektóre kraje bałtyckie już to zrobiły.

Jak podaje gazeta Sunday Independent, minister Coveney spodziewa się, że Irlandia wydali niektórych rosyjskich dyplomatów w ramach kolejnej rundy unijnych sankcji przeciwko Rosji. Wykluczył jednak wydalenie rosyjskiego ambasadora w Irlandii, Jurija Fiłatowa.

Minister rozumie, że ludzie są „wściekli jak diabli” z powodu inwazji na Ukrainę, Coveney. Jego zdaniem ważne jest jednak utrzymywanie otwartych linii komunikacyjnych w nadchodzących dniach i tygodniach, ze względu na irlandzkich obywateli, którzy mogą znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji humanitarnej.

Potrzebuję linii komunikacji, nie tylko po to, aby Rosja wiedziała, jak bardzo jesteśmy źli na podejmowane przez nią działania, ale także, aby wykonywać swoją pracę jako minister spraw zagranicznych, aby móc chronić i opiekować się irlandzkimi obywatelami oraz pomagać im.

System SWIFT

Minister Coveney powiedział też, że w tym tygodniu uzgodniona zostanie trzecia runda unijnych sankcji, w tym zakaz korzystania przez Rosję z międzynarodowego systemu SWIFT do przekazywania środków finansowych.

Irlandia poparła ten zakaz, o czym już wcześniej poinformował wicepremier Leo Varadkar. Przyznał on wtedy, że takie sankcje miałyby konsekwencje gospodarcze dla Irlandii. Mimo to należy je zaakceptować w obliczu próby obalenia demokratycznego rządu Ukrainy.