Przyjeżdżasz do Irlandii, i co teraz?

Królestwo Guinessa jest praktycznie drugą Polską, nasz język ojczysty można usłyszeć w każdym miejscu i o każdej porze. W 2004 roku, gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej nasiliły się przyjazdy naszych rodaków do Irlandii w celach zarobkowych oraz edukacyjnych. Wielu z nich zostaje na stałe. Nieważne czy mieszkasz w Irlandii odkąd pamiętasz, czy dopiero wysiadłeś z samolotu. Mamy garść porad dla Ciebie!

PPS number – numer podatkowo-indentyfikacyjny
Jest to odpowiednik polskiego PESELu w Polsce, czyli numer podatkowy. Po przyjeździe do Irlandii należy natychmiast wysłać wniosek przez Internet lub złożyć wniosek w urzędzie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ otrzymanie tego numeru zajmuje kilka tygodni. Potrzebujemy tego numeru praktycznie do wszystkiego, ponieważ to jest numer indentyfikacyjny i podatkowy, o który będą pytać w urzędach, w pracy, w banku, u lekarza itd.

MyGovID
Potrzebujesz również zarejestrować MyGoVID. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z portali rządowych w Irlandii takich jak: Revenue i MyWelfare. Większości spraw urzędowych możesz załatwić przez portale bez wychodzenia z domu, więc jest to niezbędny profil do logowania.

Leapcard – komunikacja miejska
Leapcard to zbiżeniowa karta miejska, którą musisz mieć aby poruszać się komunikacją miejską. Kupisz ją w większości sklepach w Irlandii. Wystarczy ją doładować w sklepie lub za pomocą aplikacji w telefonie i Twojej karty bankowej, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Karta pozwala na jazdę: autobusem, tramwajem (Luas) i pociągiem (Dart).

Konto bankowe
Potrzebujesz również konta bankowego, które pozwoli na otrzymywanie wypłaty w euro, a także dokonywać płatności w kraju. W tym celu musisz udać się do jednego z banków w Irlandii i złożyć wniosek o założenie konta. Konto bankowe musisz wprowadzić do MyWelfare, Revenue, możesz nią doładować kartę Leapcard oraz musisz poinformować swojego pracodowcę o swoim numerze konta bankowego.

Lyca Mobile

Numer telefonu
Wizyta u lekarza, szukanie nowej pracy, założenie konta bankowego, kontakt z urzędem –oznacza, że musimy wykonać połączenie na irlandzki numer. Długie korzystanie z numeru z prefiksem +48 za granicą, może wiązać się z negatywnymi skutkami jak wysokie koszta za międzynarodowe połączenia, bądź korzystanie z internetu. Tak więc kolejnym niezbędnym elementem po przyjeździe do Irlandii, jest lokalny numer telefonu. Warto zastanowić się nad wyborem operatora, takiego który odpowie na Twoje potrzeby i nie zobowiąże niepotrzebnym kontraktem. Dobrym rozwiązaniem jest więc, rozważenie korzystania z karty prepaid.

Karty Prepaid cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskiej społeczności żyjącej za granicą. Karta prepaid łączy ze sobą dwie korzyści. Pierwszą z nich jest możliwość wykonywania międzynarodowych połączeń po wykupieniu odpowiedniego pakietu. Drugim powodem jest możliwość kontrolowania wydatków w związku z korzystaniem z karty prepaid. Tak więc, mieszkając w Irlandii wciąż możesz pozostać w stałym kontakcie z rodziną z Polski.

Lyca Mobile wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polonii!

Proponujemy szeroką ofertę pakietów skrojonych na miarę!
Jeśli zależy Ci na dużym pakiecie danych, najlepszym wyborem będzie Ireland Plus.
Dla wszystkich z was, którzy często dzwonią do Polski polecamy Eastern Europe.
Jesteś zbyt zajęty aby sprawdzać stan konta co parę dni – Go Unlimited.
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na Lyca Mobile i odkryj wszystkie pakiety dla Ciebie!

Artykuł sponsorowany