Ptaki spadają z nieba - komunikat dla mieszkańców Irlandii

Do tej pory potwierdzono już kilkadziesiąt przypadków choroby wśród ptactwa w Irlandii.

Organizacja Birdwatch Ireland twierdzi, że w ostatnich dniach otrzymała setki zgłoszeń o martwych i umierających ptakach morskich na wschodnim i południowym wybrzeżu kraju.

Ptasia grypa w Irlandii

W niektórych miejscach znaleziono skupiska martwych ptaków. Piętnaście znaleziono na plaży Morriscastle w hrabstwie Wexford, a osiem na plaży Brittas Bay w hrabstwie Wicklow.

Po przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że ptaki zarażone były ptasią grypą. Jest to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa dotykająca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy wielu gatunków ptaków.

W pewnych okolicznościach może stanowić zagrożenie dla ludzi i innych zwierząt, ale tego typu infekcje są rzadkie, a ryzyko dla zdrowia publicznego uważa się za bardzo niskie.

Do tej pory potwierdzono 60 przypadków ptasiej grypy w Irlandii. W ostatnich miesiącach ptasia grypa zniszczyła niektóre kolonie ptaków morskich w Wielkiej Brytanii, została też potwierdzona w innych krajach w Europie.

Komunikat do mieszkańców

Departament Rolnictwa, Żywności i Marynarki wraz z Departamentem Zdrowia Publicznego wystosowali komunikat do mieszkańców Irlandii.

Ostrzega się, by w żadnym wypadku nie dotykać chorych lub martwych ptaków. Zwierzęta domowe powinny być trzymane z dala od dzikich ptaków, psy powinny być trzymane na smyczy w miejscach, w których często występują dzikie ptaki.

Należy unikać kontaktu z ptasimi piórami i ptasimi odchodami. Zaleca się także regularne mycie rąk mydłem i stosowanie płynów do rąk na bazie alkoholu.

Hodowców drobiu i ptaków żyjących w niewoli zachęca się do wdrożenia rygorystycznych środków bezpieczeństwa biologicznego w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się choroby.

Wszystkie przypadki należy zgłaszać do lokalnego regionalnego biura weterynaryjnego lub do Departamentu Rolnictwa, Żywności i Marynarki pod numer 01 492 8026.