Rekordowa inflacja w Irlandii - kiedy to się skończy?

Minister Finansów przedstawił swoją prognozę dotyczącą rosnącej inflacji w Irlandii.

Najnowsze dane opublikowane przez agencję Kantar pokazują, że w grudniu inflacja artykułów spożywczych w Irlandii osiągnęła rekordowy poziom 15,4%.

Sklepy w Irlandii

Grudzień był zarazem rekordowym miesiącem pod względem sprzedaży, która wyniosła 1,3 mld euro. Wpływ na to miał brak ograniczeń dotyczących ochrony zdrowia, jak twierdzą komentatorzy.

W okresie przed świętami Bożego Narodzenia kupujący wydali średnio o 58 euro więcej na artykuły spożywcze w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku.

Jest to zaskakująca informacja wobec wcześniejszej deklaracji konsumentów o planie ograniczenia wydatków z powodu kryzysu związanego z kosztami życia.

Największy ruch w sklepach spożywczych odnotowano w piątek 23 grudnia. Klienci w Irlandii wydali 94,4 mln euro, co oznacza wzrost o 8,6 mln euro w tym samym dniu w 2021 roku.

Inflacja w Irlandii

Najbardziej popularną siecią sklepów do robienia zakupów spożywczych w grudniu był Dunnes Stores, tuż za nim sieć Tesco i Supervalu. Dużo mniejszą popularnością cieszą się w Irlandii sklepy Lidl i Aldi, jak wynika z danych Kantar.

Tymczasem Minister Finansów, Michael McGrath, poinformował, że inflacja w Irlandii jest „na szczycie lub blisko niego”. Zdaniem ministerstwa inflacja powinna wyhamować na początku drugiego kwartału tego roku.

Natomiast część odnotowanej właśnie nadwyżki budżetowej zostanie przekazana do Narodowego Funduszu Rezerwowego „w celu odbudowy zasobów fiskalnych”.

Czytaj też: Nowe informacje w sprawie recesji w Irlandii