Rekordowa kara dla Facebooka po dochodzeniu w Irlandii

Kara została nałożona przez działania Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC).

Meta, właściciel Facebooka, otrzymał rekordową karę w wysokości 1,2 mld euro. Gigant mediów społecznościowych ma też zaprzestać transferu danych użytkowników z Europy na swoje serwery w Stanach Zjednoczonych.

Meta – Facebook

Rekordowa kara została nałożona przez Europejską Radę Ochrony Danych po trzyipółletnim dochodzeniu Irlandzkiej Komisji Ochrony Danych (DPC). Grzywna jest najwyższą, jaką kiedykolwiek nałożono na podstawie europejskiego prawa dotyczącego prywatności danych.

Komisja DPC stwierdziła, że Meta naruszyła część przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) Unii Europejskiej w sposób, w jaki przekazywała dane użytkowników Facebooka poza granice.

Europejska Rada Ochrony Danych nakazała Meta Ireland „zawieszenie wszelkich przyszłych transferów danych osobowych do Stanów Zjednoczonych w ciągu pięciu miesięcy” oraz nałożyła rekordową karę na firmę „w celu ukarania stwierdzonego naruszenia”.

Firma ma sześć miesięcy na zaprzestanie niezgodnego z prawem przetwarzania, w tym przechowywania, w USA danych osobowych europejskich użytkowników przekazywanych z naruszeniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Decyzja dotyczy tylko Facebooka, a nie innych platform Meta, takich jak Instagram i WhatsApp.

Ochrona danych osobowych

Prezydent Meta ds. spraw globalnych i główny prawnik Jennifer Newstead nazwała decyzję „wadliwą” i „nieuzasadnioną” w odpowiedzi opublikowanej na stronie internetowej firmy.

Przedstawiciele Meta zapowiedzieli, że firma odwoła się od decyzji Europejskiej Rady Ochrony Danych. Twierdzą też, że firma korzystała z tego samego „mechanizmu prawnego, co tysiące innych firm chcących świadczyć usługi w Europie”.

Decyzja DPC stanowi niebezpieczny precedens dla niezliczonych innych firm przekazujących dane między UE a USA”, jak twierdzi Meta.