Rekordowe temperatury w Irlandii - klimat śródziemnomorski

Klimat Irlandii wkrótce będzie przypominał klimat śródziemnomorski, jak wynika z najnowszego raportu.

Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej wykazał, że istnieje 66% szansa, że Ziemia ociepli się o więcej niż 1,5 stopni Celsjusza do 2027 roku, co spowoduje zmianę klimatu Irlandii.

Pogoda w Irlandii

Dr Chris Mays z University College Cork poinformował, że „zmierzamy w kierunku klimatu bardziej śródziemnomorskiego w kraju”.

W 2022 roku w Irlandii ustanowiono kilka rekordów temperatury, a badania wykazały, że istnieje 98% szansa, że najgorętszy rok w historii Ziemi nastąpi do 2027 roku.

To oznacza dłuższe, bardziej suche lata w Irlandii – w zależności od regionu”, jak twierdzi dr Mays. Jego zdaniem jednak „infrastruktura nie jest na to gotowa.”

Komentatorzy twierdzą, jeśli Irlandia doświadczy warunków „mega suszy” w ciągu najbliższych kilku lat, może to mieć ogromny wpływ na sektor rolnictwa, jeśli inne kraje doświadczą podobnych warunków w tym samym czasie.

Ochrona klimatu

Przywódcy światowi spotkają się pod koniec tego roku w Dubaju na COP28, gdzie omówione zostaną cele dotyczące zmian klimatycznych.

Irlandzki rząd zobowiązał się do pozyskiwania 80% energii w kraju z odnawialnych źródeł do 2030 roku i ma nadzieję osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.