Zwiększona liczba patroli ma wpłynąć na przestrzeganie restrykcji Poziomu 5 w Irlandii.

Od czwartku 19/11/2020 zwiększona zostaje liczba patroli Gardy w całej Irlandii. Obecność funkcjonariuszy ma wpłynąć na przestrzeganie restrykcji w ostatnich dwóch tygodniach blokady.

Patrole skupiać się będą głównie na zgromadzeniach dużych grup mieszkańców na otwartej przestrzeni. W dalszym ciągu przeprowadzane też będą kontrole w punktach sprzedaży detalicznej.

Zaplanowano patrole piesze i rowerowe, a także punkty kontrolne na drogach w całym kraju – w szczególności w hrabstwie Donegal.

Mimo wprowadzonych obostrzeń na Poziomie 5 liczba zakażeń Covid-19 w Donegal utrzymuje się na wysokim poziomie. Istnieją przypuszczenia, że powodem jest podróżowanie mieszkańców tamtego regionu na zakupy do Irlandii Północnej.

Niektórzy komentatorzy twierdzą, że Donegal może być jedynym hrabstwem, w którym po 1 grudnia nadal będzie obowiązywał Poziom 5 restrykcji.

Tymczasem eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) przygotowują się właśnie do wydania rekomendacji dla rządu na temat częściowego zniesienia obostrzeń.

Czytaj: Rząd przymierza się do zniesienia lockdown w Irlandii