Już drugie dziecko w Irlandii, u którego zdiagnozowano tę chorobę, wymagało przeszczepu wątroby.

Rośnie liczba przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci w Irlandii. W sumie chorobę potwierdzono już u 12 dzieci.

Choroba u dzieci

W maju jedno z dzieci zmarło, inne wymagało przeszczepu wątroby. Przedstawiciele HSE potwierdzili, że spośród nowych przypadków zachorowań kolejne z dzieci wymagało przeszczepu wątroby.

W komunikacie poinformowano, że dzieci, które zapadły na tę tajemniczą postać choroby, nie były ze sobą w żaden sposób powiązane. U żadnego z dzieci nie zidentyfikowano też żadnego wirusa, który może powodować zapalenie wątroby.

Do tej pory nie jest znana przyczyna tego ostrego zapalenia wątroby u dzieci, którego pierwsze przypadki pojawiły się w kwietniu w Wielkiej Brytanii.

Brytyjscy naukowcy badali wcześniej, czy jedną z możliwych przyczyn tych zakażeń były adenowirusy. Trwają również testy laboratoryjne, aby ustalić, czy przyczyną może być substancja chemiczna lub toksyna.

Zalecenia HSE

HSE doradza rodzicom, aby byli świadomi objawów zapalenia wątroby i udali się do lekarza rodzinnego, jeśli u ich dziecka wystąpią objawy żółtaczki, które obejmują „przebarwienie białka oka, ciemny mocz lub blady stolec”.

HSE zaleca również, by dziecko z objawami choroby układu oddechowego, biegunki lub zapalenia wątroby, pozostało w domu – nie należy wysyłać go do żłobka, przedszkola ani szkoły.