Ruszył nowy projekt w Irlandii - korzyści dla mieszkańców

Prace nad tym nowym projektem w Irlandii oficjalnie rozpoczęły się 13 listopada, a ich zakończenie planuje się na 2026 rok.

Kilka dni temu oficjalnie rozpoczeły się prace nad nowym projektem irlandzkiego rządu.

Energia jądrowa w Irlandii

Kontrakt Celtic Interconnector to podmorskie połączenie między południowym wybrzeżem Irlandii a północno-zachodnim wybrzeżem Francji, dzięki któremu oba te państwa będą mogły wymieniać się energią.

Irlandia będzie się dzielić nadmiarem energii wiatrowej, gdy będzie dostępna oraz sprowadzać energię jądrową z Francji, gdy będzie taka potrzeba.

Irlandzka firma EirGrid współpracuje z francuskim odpowiednikiem, Réseau de Transport d’Electricité, aby dostarczyć 700-megawatowy kabel podmorski. Kabel o długości 575 km zostanie poprowadzony z Cork do Finistere w Bretanii, a połączenie ma zostać uruchomione do 2026 roku.

Projekt będzie miał wystarczającą pojemność, aby zasilić 450 000 domów i ma w efekcie doprowadzić do obniżenia cen energii.

Energia słoneczna i wiatrowa w Irlandii

Jak już informowano w ubiegłym roku, część energii płynącej z Francji będzie pochodzić z energii jądrowej. Jednak irlandzki rząd twierdzi, że przyszłość Irlandii nadal leży w produkcji energii słonecznej i wiatrowej.

Zapewnia też, że Ministerstwo Środowiska, Klimatu i Komunikacji intensywnie pracuje nad realizacją planu przestawienia kraju z nieodnawialnych na odnawialne źródła energii.

W minionym tygodniu Irlandia i Francja podpisały wspólną deklarację o „Współpracy w zakresie przejścia energetycznego”.

Deklaracja określa „wzajemną wolę obu krajów, aby przyspieszyć dekarbonizację systemów energetycznych”, i jest częścią szerszej wspólnej ambicji, aby Europa stała się pierwszym kontynentem o neutralnym bilansie klimatycznym do 2050 roku.