Jest to jedna z kilku propozycji analizowanych przez rząd w Irlandii.

Rządowa grupa robocza rozważa szereg propozycji wprowadzenia nowego systemu egzekwowania czynszu od osób zamieszkujących w domach socjalnych w Irlandii.

Nowy system czynszowy

Według Business Post, jedną z opcji rozważanych przez urzędników jest pobieranie opłat od najemców socjalnych bezpośrednio z ich zasiłków socjalnych.

Propozycja wynika z obaw niektórych lokalnych władz o wysoki poziom zaległości czynszowych najemców. Na przykład w Dublinie zaległości wynoszą prawie 40 milionów euro. Poważne zadłużenie stwierdzono też w Galway i Limerick.

Wobec tego nowego pomysłu wyrażono jednak głosy sprzeciwu. Mieszkańcy uważają, że taki system będzie kolejnym ciosem w osoby o najniższych dochodach.

Przedstawiciele opozycji twierdzą, że najemcy nie płacą za czynsz z powodu trudności finansowych, a nie woli do niepłacenia.

Czynsze w Irlandii

John-Mark McCafferty, dyrektor generalny Threshold, powiedział, że ostatecznie najlepszym sposobem radzenia sobie z zaległościami w czynszu jest „dobre zaangażowanie między najemcą a zarządem”.

Zwrócił też uwagę, że istnieje już system Household Budget Scheme dla osób otrzymującym określone świadczenia z opieki społecznej. Program umożliwia co tydzień odliczanie pewnej kwoty od zasiłku w celu rozłożenia kosztów rachunków.