Minister potwierdza chęć rządu do obniżenia kosztów życia w Irlandii.

Portal Irish Examiner cytuje Ministra ds. Mieszkalnictwa w Irlandii, który nie wyklucza ponownego zamrożenia czynszów.

Koszty życia w Irlandii

Darragh O’Brien poinformował, że rząd jest „całkowicie otwarty” na wszelkie pomysły, które mogłyby obniżyć koszty życia i pomóc w walce z inflacją.

Tymczasem głównym priorytetem jest dostarczanie nowych lokali dla mieszkańców. Według oficjalnych informacji, w 2021 roku ruszyła budowa ponad 30.000 nowych domów w Irlandii.

Minister O’Brien twierdzi jednak, że „wszystkie opcje” zostaną rozpatrzone w odniesieniu do pomocy mieszkańcom i że będzie to „wspólna decyzja, którą podejmie rząd”.

Zamrożenie czynszów

Temat zamrożenia czynszów jest obecny w przestrzeni publicznej od wielu miesięcy. Opozycja stale krytykuje rząd za bierność wobec coraz poważniejszego kryzysu na rynku najemców.

W środę w Dáil liderka partii Sinn Féin, Mary Lou McDonald, podczas gorącej wymiany zdań z premierem Irlandii, Micheálem Martinem, wezwała rząd do „wprowadzenia trzyletniego zamrożenia czynszów”.

Podobnie apelują o to członkowie Partii Pracy, którzy uważają, że podwyżki czynszów powinny zostać zablokowane, dopóki nie zostanie zwiększona podaż nowych domów.