Rząd wprowadza zmiany w płacy minimalnej w Irlandii

Zgodnie z zapowiedzią, płaca Living Wage zastąpi niedługo krajową płacę minimalną w Irlandii.

Rząd oficjalnie zatwierdził wprowadzenie płacy Living Wage w Irlandii. Płaca „wystarczająca na utrzymanie” ma niedługo zastąpić krajową płacę minimalną.

Płaca minimalna w Irlandii

Cały proces ma potrwać cztery lata, a jego początek zaplanowano na początek przyszłego roku. Od 1 stycznia wzrasta stawka płacy minimalnej (Minimum Wage), która będzie wynosić 11,30 euro za godzinę.

W kolejnych latach następować będą stopniowe podwyżki, aż płaca minimalna osiągnie 60% mediany godzinowych zarobków.

Po wprowadzeniu płacy Living Wage w 2026 roku Komisja ds. Niskich Płac doradzi praktyczne rozwiązania polegające na stopniowym zwiększaniu docelowej stawki progowej do 66% mediany godzinowej płacy.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował o decyzji rządu podkreślając istotę zachowania równowagi:

Przeprowadzono szeroko zakrojone badania i konsultacje, w tym z grupami reprezentującymi pracodawców i pracowników, związkami zawodowymi i opinią publiczną, aby zapewnić wprowadzenie godnej płacy w sposób, który przyniesie korzyści pracownikom, a jednocześnie będzie możliwy do zarządzania przez przedsiębiorstwa.

Płaca Living Wage

Płaca Living Wage (zapewniająca utrzymanie) jest zdefiniowana jako minimalna kwota, której ludzie potrzebują, aby żyć i uczestniczyć w irlandzkim społeczeństwie.

Grupa Living Wage Technical Group (LWTG), która jest wspierana przez związki zawodowe i organizacje charytatywne, zarekomendowała w zeszłym miesiącu podwyżkę stawki Living Wage do 13,85 euro za godzinę, aby odzwierciedlić rosnące koszty utrzymania.

Więcej: Nowa stawka za godzinę pracy w Irlandii – zalecenie LWTG