Przedstawione przez naukowców w Irlandii wyniki badań wzbudziły kontrowersje.

Wiele osób w Irlandii spotkało się z sytuacją, w której lekarze rodzinni podczas diagnozy wspomagali się informacjami z internetu. Reakcją w takim przypadku zazwyczaj jest uśmiech, ponieważ w dobie cyfryzacji lekarze zamiast do książek mogą sięgać do internetu.

Wikipedia – internetowa encyklopedia

Jednak najnowsze wyniki badań naukowców dotyczące sądów w Irlandii wzbudzają raczej emocje zdziwienia i niepokoju. Okazuje się bowiem, że niektórzy irlandzcy sędziowie przy pisaniu wyroków polegają na Wikipedii. O sprawie pisze The Irish Times.

Ta internetowa encyklopedia stała się w wielu przypadkach źródłem dla orzeczeń sądowych. Komentujący twierdzą, że wywołuje to obawy związane z manipulacją treściami.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Maynooth University stworzyli 154 artykuły na temat orzeczeń irlandzkiego Sądu Najwyższego, z których połowa została przesłana do Wikipedii.

Sąd w Irlandii

Odkryli, że sprawy wyszczególnione w przesłanych artykułach były o 20% częściej cytowane jako precedensy w orzeczeniach sądowych niż sprawy dotyczące podobnych problemów, które nie zostały przesłane.

Jeden z głównych badaczy i współautor artykułu, profesor nadzwyczajny prawa z Maynooth University, Brian Flanagan, powiedział, że odkrycie było niepokojące, ponieważ artykuły mogły zostać napisane przez osoby bez wykształcenia prawniczego lub przez kogoś zaangażowanego w rozstrzyganą sprawę.