Sztorm Agnes w Irlandii - ulewy, powodzie i porywisty wiatr

To oznacza oficjalny początek sezonu sztormów i huraganów w Irlandii.

Sztorm Agnes to pierwszy sztorm z listy zimowych sztormów i huraganów, które mogą dotrzeć do wysp Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Sztormy i huragany w Irlandii

Meteorolodzy wydali już ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru na obszarze Irlandii. W zależności od dokładnej trajektorii sztormu, status alertu może ulec zmianie.

Met Éireann ostrzega, że niezależnie od tego, jaką trasę Sztorm Agnes przyjmie, można się spodziewać bardzo niestabilnych warunków, silnych wiatrów i obfitych opadów deszczu na większym obszarze kraju.

Sztorm Agnes to głęboki niż atlantycki, który zmierza w kierunku północnej Europy. Jednak meteorolodzy z Met Éireann podkreślają, że nadal jest za wcześnie, by określić dokładną trasę sztormu i jak potężne wiatry przyniesie dla Irlandii.

Alerty pogodowe w Irlandii

Krajowy meteorolog informuje, że monitoruje burzę bardzo uważnie i w ciągu 36 godzin przed jej przybyciem udzieli dalszych aktualizacji.

Jeden model prognozowy wskazał, że burza może w najgorszym przypadku przynieść wiatry o prędkości nawet 160 km/h. Poinformowano, że ostrzeżenie może zostać podniesione na wyższy poziom, jeśli burza przejdzie bezpośrednio nad Irlandią.

Na obecną chwilę obowiązują alerty:

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Leinster i Munster

Od: środy 27 września od godziny 07:00
Do: czwartku 28 września do godziny 00:00

Met Éireann ostrzega, że burza może spowodować podtopienia na wybrzeżu, obalenie drzew, przerwy w dostawie prądu i bardzo trudne warunki jazdy. Najsilniejsze wiatry spodziewane są na obszarze Cork i Kerry.

STATUS ŻÓŁTY

Dla: Carlow, Dublin, Kilkenny, Wexford, Wicklow, Cork, Kerry, Waterford

Od: środy 27 września od godziny 07:00
Do: czwartku 28 września do godziny 00:00

Met Éireann ostrzega, że może to spowodować trudne warunki podróży, lokalne podtopienia i ograniczoną widoczność.

Dobra wiadomość polega na tym, że zgodnie z prognozą silne wiatry i obfite opady deszczu ustąpią do czwartku rano.