POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd potwierdza przygotowania do pakietu pomocowego dla mieszkańców Irlandii.

Wicepremier Leo Varadkar poinformował w piątek, że trwają rozmowy na temat stworzenia planu pomocy dla mieszkańców Irlandii w obliczu obecnych i przyszłych podwyżek cen.

Tarcza antykryzysowa w Irlandii

W ten sposób były premier potwierdził, że rząd nie będzie jednak czekał do październikowego budżetu z podjęciem działań przeciwko rosnącym kosztom życia w kraju.

Jeszcze niedawno ministrowie wykluczali wprowadzenie mini budżetu, lecz obecna sytuacja wymaga zrewidowania decyzji i wprowadzenia środków łagodzących cios finansowy dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Koszty życia w Irlandii

Varadkar powiedział, że koszty życia rosły jeszcze przed wojną w Ukrainie, a w tej chwili trudno jest przewidzieć jaki będzie ona miała wpływ na irlandzką gospodarkę:

Jeśli chodzi o skutki gospodarcze wojny w Ukrainie, to po prostu bardzo trudno jest przewidzieć, bo np. nikt nie wie, jak długo potrwa, i nie wie na pewno, jak się skończy i jaki będzie zakres wpływu na łańcuchy dostaw, energię i uchodźców.

Podczas spotkania ministrowie zgodzili się, że potrzebne będą „innowacyjne reakcje”, aby uporać się z takimi kwestiami, jak rosnące koszty paliw i energii, a także możliwe problemy z łańcuchami dostaw.

Na pakiet pomocowy będzie jednak trzeba poczekać kilka tygodni. W tej chwili rząd czeka na decyzję Komisji Europejskiej o podjęciu środków przez państwa członkowskie w sprawie złagodzenia rosnących kosztów energii.