Dyrektor Medyczny ma poinformować sejmową Komisję Zdrowia w sprawie najnowszej prognozy dla Irlandii.

Główny Dyrektor Medyczny poinformuje dziś Komisję Zdrowia Oireachtas o obecnej prognozie dotyczącej sytuacji epidemicznej w Irlandii.

Prognoza

Według ekspertów ds. zdrowia obecna prognoza określana jest jako pozytywna. Jednak ich zdaniem globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego pozostaje wysokie, a kraj musi być w stanie szybko reagować na wszelkie pojawiające się zagrożenia.

Dr Tony Holohan uważa, że ogólna sytuacja znacznie się poprawiła dzięki szczepieniom, przestrzeganiu zaleceń zdrowotnych, a także zmniejszonej zjadliwości wariantu Omicron.

Jego zdaniem pandemia się nie skończyła, ale można bezpiecznie wrócić do zajęć, takich jak spotkania towarzyskie, sport, praca czy podróżowanie. Należy poinformować o tym społeczeństwo, ponieważ pandemia wpłynęła na zdrowie fizyczne i psychiczne wielu osób.

Środki ochronne

Ostatnie zniesienie ograniczeń może wywołać niepokój u osób przewlekle chorych, jednak zdaniem ekspertów ryzyko związane z zakażeniem jest znacznie zmniejszone dzięki szczepieniom.

Osoby w tej kohorcie powinny więc starać się prowadzić swoje normalne codzienne życie (jednak z odpowiednią ostrożnością).

Naczelny Lekarz Irlandii twierdzi również, że maseczki ochronne będą nadal odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu transmisji, a w szkołach podstawowych i średnich należy w dalszym ciągu stosować wprowadzone wcześniej środki ochronne.

Rząd ma w niedługim czasie podjąć decyzję dotyczącą utrzymania lub zniesienia tych środków. Uważa się, że decyzja ta oparta będzie na rekomendacjach ekspertów z NPHET.