Toksyczny środek chemiczny w pobliżu popularnych plaż w Irlandii

Wykorzystanie tego środka zostało zakwestionowane przez agencję państwową i organizacje pozarządowe w Irlandii.

Rada Miasta i Hrabstwa Waterford poinformowała, że ​​używa podchlorynu sodu w strumieniach w pobliżu Dunmore East i Tramore. O sprawie pisze TheJournal.

Plaże w Irlandii

Wykorzystanie tego środka dezynfekującego zostało zakwestionowane przez organizacje pozarządowe i agencję państwową w związku z „poważnymi obawami” dotyczącymi jego stosowania.

Przedstawiciele rady twierdzą, że środek ten, używany jest w sezonie letnim do odkażania:

Strumień jest chlorowany w górę rzeki od przepustu do plaży (w odległości około 150-200 m) głównie dlatego, że dzieci bawią się w strumieniu, mimo że umieszczane są ogłoszenia informujące dorosłych/rodziców, że jest to niebezpieczne.

Podchloryn sodu jest często używany do uzdatniania wody i według Irish Water nie jest uważany za szkodliwy, gdy stosuje się go w gospodarstwach domowych.

Jednak jego stosowanie w naturalnych akwenach i ciekach wodnych uważane jest przez wiele agencji i organizacji w Irlandii za toksyczne i szkodliwe dla flory i fauny.

Coast Watch i Inland Fisheries Ireland są „poważnie zaniepokojone” stosowaniem tego środka chemicznego do dezynfekcji strumieni w pobliżu popularnych plaż.

Zanieczyszczenie wody

Ich zdaniem użycie go jako środka do zabijania zarazków grozi naruszeniem ustawy o zanieczyszczeniach wody – czemu stanowczo zaprzeczyła Rada Miasta i Hrabstwa Waterford.

Przedstawiciele rady uważają, że jest mało prawdopodobne, aby chlor miał wpływ na florę i faunę w zatoce:

Chlor jest wypierany przez ruch wody i jest mało prawdopodobne, aby wpłynął na florę i faunę w zatoce, a na pewno nie tak bardzo, jak niektórzy bywalcy plaży, którzy zostawiają na niej swoje śmieci, wyrzucają tworzywa sztuczne i inne odpady.

Coast Watch twierdzi, że próbując ustalić „konsekwencje” dla środowiska, może być „wyjątkowo trudne do udowodnienia przyczyny i skutku” w akwenie tak dużym i złożonym jak zatoka i ujście rzeki w rejonie Dunmore.

Rzeczniczka Irlandzkiego Rybołówstwa Śródlądowego stwierdziła, że ​​użycie tej substancji chemicznej jest „bardzo niepokojące”. Sprawa ma zostać omówiona z Radą Miasta i Hrabstwa Waterford.

Tymczasem członkowie EPA poinformowali, że zgodnie z irlandzkim ustawodawstwem, zrzuty do wody, które mogą powodować zanieczyszczenie, są zabronione bez zezwolenia. Rzecznik EPA powiedział:

Podchloryn sodu jest środkiem dezynfekującym, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska, jeśli występuje w ilościach niezgodnych z normami dotyczącymi wody pitnej lub wód powierzchniowych.

Rzecznik agencji ds. ochrony środowiska zaznaczył przy tym, iż wytyczne dotyczące stosowania tego środka chemicznego nie są sprawą EPA.