Tornado w Irlandii - jest nagranie wideo

Służby ratunkowe nadal pracują w miejscu, w którym doszło do tego gwałtownego zjawiska.

Służby ratunkowe znajdują się na miejscu po „lokalnym tornadzie”, które spowodowało znaczne szkody w wiosce w hrabstwie Leitrim.

Tornado w Irlandii

Silne wiatry przeszły przez Leitrim Village około 12:30, niszcząc samochody, budynki, łodzie i drzewa. W tym czasie słychać było również grzmoty.

Na szczęście nie zgłoszono poważnych obrażeń, choć jeden mężczyzna został leczony z powodu skaleczeń głowy po tym, jak drewniane deski spadły na przednią szybę jego samochodu.

Instytut Met Éireann stwierdził, że sztorm Fergus stworzył warunki sprzyjające wystąpieniu tornad w niektórych obszarach Irlandii.

Tuż przed samym centrum niskiego ciśnienia wystąpiły wyładowania atmosferyczne, a bardzo aktywna komórka burzowa pojawiła się przed głównym niskim ciśnieniem, co mogło prowadzić do powstania małych, lokalnych tornad.

Akcja ratownicza w Irlandii

To gwałtowne zjawisko pogodowe w Leitrim Village trwało zaledwie dwie minuty, ale spowodowało ogromne zniszczenia.

Poinformowano, że droga prowadząca przez miejscowość będzie zamknięta do końca wieczoru. Służby ratunkowe pracują nad częścią ulicy Main Street, przy której tornado zniszczyło budynki.

Met Éireann podkreśliło, że rocznie w Irlandii zazwyczaj występuje około 10 tornad, ale wiele z nich nie jest obserwowanych, ponieważ są silnie zlokalizowane, dotykają niewielkiego obszaru i trwają tylko kilka minut.