Tysiące najemców w Irlandii wyrzuconych na bruk

Według ekspertów sektora mieszkaniowego w Irlandii, to dopiero początek „tsunami” eksmisji w kraju.

Według ostatnich danych, co najmniej 6000 umów najmu w Irlandii zostanie rozwiązanych w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wypowiedzenie umowy najmu w Irlandii

Najnowsze dane z Residential Tenancies Board (RTB) pokazują, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wydano 4329 wypowiedzeń umowy najmu.

Jednak całkowita liczba wypowiedzeń umowy, które zostały opóźnione z powodu tymczasowego zakazu eksmisji, wynosi 6027, jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Irish Daily Mail.

W sumie w ostatnich sześciu miesiącach 2022 roku było ponad 9000 wypowiedzeń – to trzy razy więcej niż w całym 2021 roku.

Najnowsze dane z rynku nie napawają optymizmem. Tysiące właścicieli nieruchomości, którzy czekali na zniesienie zimowego moratorium, decyduje się właśnie na sprzedaż domów i apartamentów.

Najemcy w Irlandii

Uważa się, że exodus landlordów z rynku wynajmu w Irlandii może spowodować utratę nawet 15 000 najemców do końca tego roku.

Liczba dostępnych pod wynajem lokali jeszcze nigdy nie była tak niska, wyjście kolejnych landlordów z rynku spowoduje pogorszenie się tragicznej już sytuacji najemców.

Eksperci nie mają wątpliwości, że kwestia ta wywrze presję na rząd, który będzie musiał wdrożyć specjalne środki ochrony najemców w Irlandii.

Ich zdaniem rząd nie wykorzystał czasu, jaki dał tymczasowy zakaz eksmisji, na znalezienie rozwiązań kryzysu mieszkaniowego, a decyzja o nieprzedłużeniu zakazu eksmisji nie została dobrze uzasadniona.