POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Trwa usuwanie tysięcy osób, które oczekują na wizyty u lekarzy specjalistów w Irlandii.

W ubiegłym roku Minister Zdrowia w Irlandii Simon Harris ogłosił nowy plan dotyczący czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty.

Nowy plan ministra miał znacznie ograniczyć liczbę osób oczekujących na lekarza i przyspieszyć cały proces oczekiwania. Z listy miało być skreślonych prawie 30.000 pacjentów:

Więcej: Nie odpowiesz na list – zostaniesz usunięty z listy do lekarza w Irlandii

Jak wynika z ostatnich danych w 2019 roku z listy oczekujących skreślono w sumie 45.000 osób. Prawie 24.000 z nich nie odpowiedziało na list z zapytaniem, czy nadal chce pozostać na liście oczekujących.

Plan ten spotkał się wówczas z ostrą krytyką lekarzy GP, którzy uważali, że najbardziej ucierpią osoby starsze, które nie zdążą na czas odesłać wymaganej odpowiedzi. Krytykowana była także forma komunikacji z pacjentami, którzy przez różne sytuacje losowe mogą łatwo wypaść z kolejki.

Niestety usunięcie 45.000 pacjentów z listy oczekujących nie sprostało pierwotnym planom. W marcu 2019 roku w kolejce na wizytę u specjalisty oczekiwało prawie 542.000 osób, na koniec grudnia 2019 roku było to ponad 553.400 osób.

Rząd w Irlandii broni pomysłu twierdząc, że w grudniu 2019 roku odnotowano spadek pacjentów oczekujących na wizytę ambulatoryjną aż o 10.000 – co jest najwyżej zanotowanym spadkiem od wielu lat.