Umowa z rządem podpisana - bezpłatny dostęp do lekarza w Irlandii

Minister Zdrowia w Irlandii poinformował o zawarciu porozumienia z Irlandzką Organizacją Medyczną (IMO).

Minister Zdrowia w Irlandii, Stephen Donnelly, poinformował o zawarciu porozumienia z Irlandzką Organizacją Medyczną (IMO) w sprawie rozszerzenia usług medycznych dla mieszkańców.

Lekarz rodzinny GP w Irlandii

Plan rozszerzenia usług dla dziesiątek tysięcy dzieci w Irlandii został przedstawiony podczas ogłaszania Budżetu 2021.

Rząd ogłosił wówczas, że zapewniony zostanie bezpłatny dostęp do opieki lekarza rodzinnego GP dla dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat.

Planowane przedłużenie bezpłatnej opieki lekarskiej zostało opóźnione z powodu negocjacji z lekarzami, którzy wyrazili obawy co do ich zdolności do podjęcia dodatkowej pracy.

Jednak zgodnie z najnowszymi informacjami, usługi te zostaną wdrożone już od sierpnia, a z bezpłatnej opieki lekarza GP skorzysta ponad 78 000 dzieci.

GP Visit Card w Irlandii

Dostęp do bezpłatnych wizyt lekarskich u lekarza rodzinnego (GP Visit Card) otrzymają też osoby, których średni dochód gospodarstwa domowego w zeszłym roku wyniósł 46 999 euro.

Program miał zostać wdrożony od kwietnia tego roku. Jednak Ministerstwo Zdrowia wstrzymało się z realizacją planu z powodu sprzeciwu ze strony lekarzy rodzinnych, którzy obawiali się konsekwencji w postaci m.in. jeszcze większych opóźnień w dostępie do lekarza.

Dzięki zawarciu porozumienia między rządem a IMO można się spodziewać, iż rozszerzenie usług dla dodatkowych 430 000 mieszkańców Irlandii nastąpi we wrześniu tego roku.