RSA potwierdza też długie kolejki oczekujących na egzamin na prawo jazdy w Irlandii.

Według najnowszych informacji wydłuża się czas oczekiwania na przegląd techniczny NCT w Irlandii.

Test NCT

Powodem jest gwałtowny wzrost absencji pracowników ośrodków testowania – w pierwszych tygodniach stycznia 15% personelu było nieobecnych, co spowodowało 4.400 odwołań rezerwacji i 1.700 nieobecności na przeglądzie.

Już od połowy listopada obserwuje się spore anulowanie rezerwacji – zarówno przez ośrodki NCT, jak i przez samych właścicieli pojazdów.

Obecnie według oficjalnych danych średni czas oczekiwania na przegląd NCT w Irlandii wynosi 19 dni. Jednak według Applus czas oczekiwania w ośrodkach w Drogheda, Kells, Cahir, Dundalk i Derrybeg wynosi od 22 do 24 dni.

Prawo jazdy w Irlandii

Przedstawiciele RSA potwierdzili natomiast poważne opóźnienia dla osób ubiegających się o prawo jazdy w Irlandii.

Według najnowszych danych opublikowanych przez RTÉ, początkujący kierowcy (Lerner Driver) muszą czekać średnio 10 tygodni na egzamin.

Na egzamin na prawo jazdy czeka obecnie 33.000 kierowców. Średnio przeprowadza się 3.500 testów tygodniowo, usunięcie zaległości zajmie dziesięć tygodni – jak informuje RSA.

Niektórzy instruktorzy jazdy i uczący się kierowcy twierdzą, że doświadczają dłuższego czasu oczekiwania niż 10 tygodni. W kilku przypadkach ten czas oscyluje w okolicach nawet do 6 miesięcy.

Jednak dyrektor ds. testowania i licencjonowania kierowców w RSA, Declan Naughton zapewnia, że przez złagodzenie restrykcji w Irlandii, „będzie można skupić się na niewielkiej liczbie ośrodków z dłuższym czasem oczekiwania, aby zapewnić dodatkową pojemność i skrócić czas oczekiwania”.

Opóźnienia

W 2021 r. przeprowadzono około 202.000 testów teoretycznych dla kierowców. Około 170.000 z nich przeprowadzono w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ubiegłego roku.

Instruktorzy jazdy twierdzą, że spowoduje to presję na system egzaminacyjny i spowoduje opóźnienia pod koniec tego roku i do 2023 r., ponieważ kierowcy ci będą starać się teraz o egzamin praktyczny.