Gatunek ten skutecznie rozprzestrzenia się w Irlandii i w wielu innych obszarach na całym świecie.
Mieszkańców Irlandii ostrzega się przed zagrożeniem ze strony pająków z gatunku szlachetnej fałszywej wdowy.
Pająki w Irlandii
Badania wykazały, że szlachetne fałszywe wdowy są aktywne przez cały rok, a szczyt ich aktywności przypada na okres od lipca do listopada.
W kolejnych tygodniach pająki mogą więc stać się bardziej widoczne, a w kilku rejonach kraju doszło już do pierwszych potwierdzonych przypadków pojawienia się pajęczaków z tego gatunku.
Przeprowadzone w ostatnim czasie badania wykazały, że szlachetne fałszywe wdowy skutecznie rozprzestrzeniają się w Irlandii i wielu innych obszarach na całym świecie.
Pająki te są aż 230 razy bardziej jadowite niż rodzime gatunki irlandzkie, co pozwala im na atakowanie innych gatunków pająków, są też w stanie pokonać większe od siebie stworzenia, jak jaszczurki, nietoperze czy ryjówki.
W Irlandii obserwacje terenowe wykazały, że są one niezwykle powszechne na ulicznych drogowskazach, sygnalizatorach świetlnych, wiatach przystankowych, ogrodzeniach, meblach ogrodowych, filarach i bramach.
Te pająki są najbardziej aktywne w nocy, a 88% wszystkich ukąszeń ma miejsce, gdy pająk jest ukryty w łóżkach lub ubraniach.
Ugryzienie pająka
W większości przypadków ugryzienie nie zagraża zdrowiu człowieka i nie jest niebezpieczne dla jego życia. Może jedynie prowadzić do okresowych powikłań jak ból, zaczerwieniona skóra, świąd, miejscowy obrzęk w miejscu ukąszenia.
Do wystepujących niezwykle rzadko powikłań należy obniżenie ciśnienia krwi, „uderzenia gorąca” na twarzy, dreszcze lub gorączka.
W skrajnych przypadkach może dojść do infekcji z powodu bakterii przenoszonych wraz z jadem. Niektóre z nich wymagają wtedy intensywnego leczenia.
Do tej pory 16 osób zostało hospitalizowanych przez pająka fałszywej wdowy w Irlandii. Zaleca się rodzicom, aby uważali, ponieważ ukąszenia fałszywej wdowy mogą być znacznie gorsze dla dzieci.
Także właściciele zwierząt powinni zachować ostrożność, ponieważ pająki fałszywej wdowy często gryzą psy i inne małe zwierzęta. Ugryzienie może powodować u nich letarg, podrażnienie skóry i utratę apetytu i duże zmiany w zachowaniu.