Uwaga na kleszcze w Irlandii - ostrzeżenie i wskazówki dla mieszkańców

Przedstawiciele służby zdrowia w Irlandii ostrzegają przed rosnącą liczbą przypadków boreliozy.

Mieszkańcy Irlandii narażeni są na zakażenie boreliozą od kleszczy, które o tej porze roku obecne są w wielu miejscach terenów zielonych jak lasy czy parki.

Kleszcze w Irlandii

Przedstawiciele HSE twierdzą, że większość przypadków boreliozy jest „bardzo łagodna”, jednak w niektórych przypadkach zakażenie może prowadzić do problemów z sercem i układem nerwowym.

Pierwszym objawem boreliozy jest „okrągła czerwona wysypka skórna wokół ukąszenia kleszcza”, która przeważnie pojawia się w ciągu pierwszych czterech tygodni.

Inne osoby doświadczają „objawów grypopodobnych we wczesnym stadium”, takich jak wysoka temperatura lub uczucie gorąca i dreszczy, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, zmęczenie i utrata energii.

Borelioza w Irlandii

Przedstawiciele służby zdrowia apelują do mieszkańców o natychmiastowe usunięcie kleszcza zaobserwowanego na skórze. Zalecają również ochronę przed ukąszeniami kleszczy w miesiącach letnich, aby uniknąć choroby.

Proste środki, takie jak wsuwanie nogawek spodni w skarpetki podczas chodzenia po trawiastych obszarach, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza.

Zaleca się również noszenie jasnych ubrań, aby łatwiej zauważyć kleszcze, a także stosowanie środków odstraszających owady.

Na stronie HSE znajdują się dokładne wskazówki dotyczące postępowania w przypadku ukąszenia tego pajęczaka.

Więcej: hse.ie