POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rosnąca liczba zakażeń w Irlandii budzi obawy dotyczące ponownego otwarcia szkół.

Jeszcze w tym miesiącu rząd ma przedstawić mapę drogową łagodzenia lub całkowitego zniesienia obowiązujących jeszcze restrykcji.

Nauka w szkole

Premier Micheál Martin już kilkukrotnie podkreślił, że priorytetem jest ponowne otwarcie szkół i uczelni wyższych na jesieni. Jednak wobec rosnącej liczby zakażeń pojawiły się wątpliwości dotyczące przywrócenia nauki w szkołach w trybie stacjonarnym.

Pod koniec lipca Minister Edukacji, Norma Foley, zapewniła, że szkoły zostaną otwarte zgodnie z planem – pod koniec sierpnia:

Więcej: Wariant Delta rozprzestrzenia się w Irlandii – co z otwarciem szkół?

Otwarcie szkół

Od kilku dni przedstawiciele biura Dyrektora Medycznego informują, iż częstość występowania Covid-19 w Irlandii jest „obecnie wysoka”, a „perspektywy na nadchodzące dni są niepewne”.

Mimo to jest wysoce prawdopodobne, że otwarcie szkół i uczelni wyższych w Irlandii odbędzie się zgodnie z planem – jak potwierdziło rządowe źródło dla gazety The Irish Times.

Wśród rządzących istnieje „zatroskanie, ale nie alarm” w związku ze wzrostem liczby nowych zakażeń w kraju. Urzędnicy ds. zdrowia publicznego spodziewali się tego w obliczu wariantu Delta, po ponownym otwarciu gastronomii oraz po przywróceniu zagranicznych podróży.

Jednak ze względu na wysoki wskaźnik przeprowadzonych szczepień przeciw Covid-19 w Irlandii inne jest podejście do ograniczeń niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu.