Ważna umowa Ryanair - ma przywrócić tanie latanie

Irlandzkie linie lotnicze prognozują znaczny wzrost liczby pasażerów i obniżenie kosztów biletów.

Szef linii lotniczych Ryanair poinformował o nowej inwestycji firmy, która wkrótce może przywrócić tanie latanie.

Linie lotnicze Ryanair

Ryanair zamówił aż 300 samolotów 747-Max-10 od producenta lotniczego Boeing. W ramach umowy zagwarantowano 150 samolotów, a dalsza opcja to kolejne 150 maszyn, które zostaną dostarczone między 2027 a 2033 rokiem.

Gdy umowa zostanie sfinalizowana i wszystkie opcje zostaną wykorzystane, będzie to największe zamówienie w historii irlandzkiej firmy na produkty amerykańskiego pochodzenia.

Ze względu na skalę transakcji, decyzja ta będzie podlegać zatwierdzeniu akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu linii Ryanair we wrześniu.

Samoloty Boeing 737-Max-10 mają 228 miejsc, czyli o 21% więcej niż poprzednia generacja Boeinga 737 (Next Generation), którego produkcję zakończono w 2019 roku. Ryanair oczekuje, że połowa zamówionych samolotów zastąpi starsze modele 737.

Tanie bilety lotnicze

Firma twierdzi, że dzięki tej umowie będzie mogła stworzyć 10 000 nowych miejsc pracy dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów. Przewiduje również wzrost liczby pasażerów z 168 milionów rocznie obecnie do 300 milionów do marca 2034 roku.

Ryanair planuje sfinansować większość wydatków z wewnętrznych środków finansowych, ale strategia finansowania floty pozostanie elastyczna.

Dyrektor Generalny Ryanair, Michael O’Leary, podkreśla, że ta umowa przyniesie znaczący wzrost przychodów i ruchu lotniczego w Europie.

Nowe, większe i bardziej efektywne samoloty pozwolą również na dalsze obniżenie kosztów, co przekładać się będzie na niższe ceny biletów dla pasażerów, jak zapewnia szef linii lotniczych.