Wszystkie usługi paszportowe w Irlandii są tymczasowo wstrzymane – przypomina irlandzki Urząd Paszportowy.

Na stronie irlandzkiego Ministerstwa Spraw Zagrniacznych znajdują się ważne informacje dla osób aplikujących o paszport. Sprawę opisuje portal TheJournal.ie.

Kilka tygodni temu poinformowano, że w związku z Poziomem 5 restrykcji w Irlandii tymczasowo wstrzymano wszystkie usługi paszportowe:

Więcej: Wstrzymano usługi paszportowe w Irlandii – powodem Covid-19

Portal TheJournal.ie informuje, że jest problem w odzyskaniu dokumentów złożonych razem z wnioskiem o wydanie irlandzkiego paszportu.

Każdemu, kto musiał przedłożyć dodatkową dokumentację w ramach procesu składania wniosku o paszport, nie można obecnie zwrócić tych dokumentów, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych.

Wielu rodziców – zarówno obywateli Irlandii, jak i innych krajów – nie może odzyskać przedłożonych dokumentów, takich jak ich własne paszporty czy akt urodzenia dziecka.

Minister Spraw Zagranicznych oświadczył, że Urząd Paszportowy nie wznowi działalności, dopóki ograniczenia nie zostaną złagodzone. To oznacza, że ​​do tego czasu nie będzie można odzyskać tych dokumentów.

Na stronie irlandzkiego MSZ znajduje się informacja:

Jeśli przesłałeś nam dokumentację uzupełniającą, będzie ona bezpiecznie przechowywana. Jednak w tej chwili nie możemy pobrać dokumentów uzupełniających. Oczekujemy, że zwrócimy dokumenty uzupełniające w ciągu 20 dni roboczych od wznowienia usług na Poziomie 4.

Poseł Aodhán Ó Ríordáin z Partii Pracy powiedział, że MSZ powinien ponownie przyjrzeć się sprawie. Jego zdaniem pewna dokumentacja jest niezbędna i wiele osób może jej potrzebować.

Rząd przymierza się do niewielkiego luzowania obostrzeń w kwietniu. Możliwe, że Poziom 4 restrykcji zostanie wprowadzony dopiero w maju lub w czerwcu. To oznacza, że niektóre osoby nie będą w stanie odzyskać ważnych dokumentów nawet przez pół roku.

Więcej: dfa.ie