Ważne zmiany dla pacjentów w Irlandii weszły w życie

Nowe przepisy w Irlandii zaczęły obowiązywać z dniem 1 marca, jak poinformowało ministerstwo.

Irlandzki system opieki zdrowotnej wprowadza znaczące zmiany, które mają na celu usprawnienie procesu przepisywania recept.

Opieka zdrowotna w Irlandii

Od 1 marca legalna ważność recept zostaje przedłużona z 6 do 12 miesięcy, co stanowi znaczący krok naprzód w zapewnianiu większej elastyczności pacjentom oraz odciążeniu usług podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowe przepisy umożliwią też farmaceutom przedłużanie sześciomiesięcznych recept do 12 miesięcy, pod warunkiem, że oryginalna recepta została wystawiona 1 marca 2024 roku lub później.

To nowe uprawnienie ma na celu zmniejszenie liczby wizyt u lekarza GP tylko w celu uzyskania kolejnej recepty, co jest szczególnie ważne dla pacjentów ze stabilnym trybem leczenia.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, zachęca pacjentów do rozmowy z ich lekarzami i farmaceutami w sprawie możliwości skorzystania z nowych regulacji.

Zmiany te są odpowiedzią na rekomendacje grupy ekspertów, które mają na celu wsparcie rozwijania roli farmaceutów w systemie opieki zdrowotnej.

Recepty w Irlandii

Irlandzki Związek Farmaceutów (IPU) z zadowoleniem przyjął te zmiany, o które wnioskowano już kilka lat temu.

Wprowadzone zmiany mają przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i systemowi opieki zdrowotnej, redukując obciążenie usług medycznych oraz potencjalnie obniżając koszty leczenia dla osób, które nie kwalifikują się do otrzymania darmowej opieki.

Ministerstwo zaznacza jednak, że niektóre leki będą wyłączone z możliwości przedłużenia recepty, co ma zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia.

Jednak zarówno pacjenci, jak i farmaceuci oczekują na pełne wdrożenie i pozytywne rezultaty tych zmian.

Więcej: gov.ie