Ważne zmiany na rynku mieszkaniowym w Irlandii

O zmianach dla tysięcy osób poinformował Minister ds. Mieszkalnictwa w Irlandii.

Premier Leo Varadkar zobowiązał się niedawno do ostatecznego zakończenia kryzysu mieszkaniowego w Irlandii.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Jest szansa, że ta obietnica się spełni, a to za sprawą szeregu środków podjętych w ramach programu „Housing for All”.

Minister ds. Mieszkalnictwa w Irlandii, Darragh O’Brien, ogłosił właśnie plany ważnych zmian dotyczących państwowego programu mieszkaniowego.

Minister poinformował o nowych limitach dla wspieranego przez państwo programu kredytów hipotecznych dla osób, które nie mogą ich uzyskać w bankach.

Program Local Authority Home Loan został wdrożony w styczniu 2022 roku. Kredyty mogą zostać przeznaczone na domy nowe, z rynku wtórnego oraz na domy budowane przez pożyczkobiorcę.

Zgodnie z nowym planem rządu już wkrótce zwiększone zostaną limity cenowe, wzrosną też pułapy zarobkowe dla wnioskodawców.

Zmiana limitów dochodów

Limit dochodów dla samotnych wnioskodawców, który zwiększono w hrabstwach Cork, Dublin, Galway, Kildare, Louth, Meath i Wicklow, zostanie zwiększony i będzie teraz taki sam we wszystkich częściach kraju.

Dzięki zmianom limitów osoby samotne zarabiające do 70 000 euro rocznie, które chcą kupić dom, będą mogły skorzystać z pożyczki wspieranej przez państwo. W przypadku współwnioskodawców limit dochodów wzrośnie do 85 000 euro.

Zmiana limitów cen domów

  • 360 000 euro (wzrost o 40 000 euro) – Dún Laoghaire Rathdown, South Dublin, Dublin City, Fingal, Wicklow, Kildare.
  • 320 000 euro (wzrost o 10 000 euro) – miasto Galway, miasto Cork, Louth, Meath, hrabstwo Galway, hrabstwo Cork.
  • 300 000 euro (wzrost o 50 000 euro) – Limerick, Waterford, Clare, Wexford, Westmeath, Kilkenny.
  • 275 000 euro (wzrost o 25 000 euro) – Offaly, Laois, Monaghan, Cavan, Donegal, Tipperary, Kerry, Mayo, Roscommon, Sligo, Leitrim, Longford, Carlow.

Minister O’Brien wraz z Ministrem ds. Wydatków Publicznych i Reform, Paschalem Donohoe, podpiszą nowelizację przepisów w nadchodzących tygodniach. Zmiany wejdą w życie 1 marca 2023 roku.

Więcej: gov.ie