Ważny komunikat HSE do osób korzystających z solarium w Irlandii

W treści ostrzeżenia od przedstawicieli służby zdrowia w Irlandii powołano się na wyniki IARC.

Przedstawiciele HSE ostrzegają mieszkańców Irlandii, że korzystanie z solarium zwiększa u niektórych osób ryzyko raka skóry.

Służba zdrowia w Irlandii

W komunikacie poinformowano, że u użytkowników łóżek opalających w wieku do 35 lat aż o 75% wzrasta ryzyko zachorowania na czerniaka skóry.

Łóżka opalające emitują szkodliwe promienie ultrafioletowe (UV), które uszkadzają DNA komórek skóry.

Korzystanie z solarium może powodować przedwczesne starzenie się skóry, sprawiając, że staje się ona szorstka, i pomarszczona, może też powodować oparzenia słoneczne.

Krajowy Program Kontroli Raka HSE (NCCP) oraz Healthy Ireland przypominają opinii publicznej o ryzyku i niebezpieczeństwie zachorowania na raka skóry.

W treści ostrzeżenia od przedstawicieli służby zdrowia w Irlandii powołano się na wyniki Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), która klasyfikuje łóżka opalające jako rakotwórcze dla ludzi.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Rak skóry jest najczęstszą postacią raka w Irlandii, z liczbą ponad 13 000 zachorowań rocznie. Przewiduje się, że w latach 2020-2045 liczba przypadków czerniaka wśród mężczyzn i kobiet wzrośnie o 67%, a nieczerniakowego raka skóry o 110% rocznie.

Przedstawiciele HSE informują, że „nie ma bezpiecznej granicy ekspozycji na promieniowanie UV z łóżek opalających.

Przypominają też, że że sztuczna opalenizna nie chroni przed promieniami UV. „Nadal ważne jest, aby chronić się przed słońcem, podążając za pięcioma zasadami SunSmart”.

Więcej: HSE.ie