Większe dochody w Irlandii - nie dla wszystkich

Nie wszyscy mieszkańcy Irlandii odczuwają wzrost dochodów w ten sam sposób.

Nowe dane pokazują, że dochody mieszkańców Irlandii znacząco wzrosły w ostatnich latach, ale nie wszyscy mają z tego pożytek.

Wyższe dochody w Irlandii

W ciągu ostatnich 10 lat przeciętny dochód, jaki zostaje w portfelu mieszkańca Irlandii po zapłaceniu podatków, wzrósł aż o ponad 30 tysięcy euro.

W 2023 roku średni dochód rozporządzalny wyniósł 83 058 euro. Dla porównania – w latach 2010–2015 wynosił tylko 50 658 euro.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy Irlandii odczuwają ten wzrost w ten sam sposób. Różnice w zarobkach i wydatkach między bogatymi a biednymi są nadal ogromne.

Dane pokazują, że 20% najlepiej zarabiających gospodarstw domowych miało w 2023 roku dochód ponad 160 tys. euro rocznie.

Z kolei 20% najbiedniejszych musiało przeżyć za ok. 35 tys. euro. Oznacza to, że bogaci mieli prawie pięć razy więcej pieniędzy do dyspozycji niż osoby biedne.

Wydatki w Irlandii

Różnice w stylu życia są wyraźne. Najbiedniejsze rodziny przeznaczają prawie połowę swoich pieniędzy (46%) na podstawowe potrzeby – mieszkanie, energię i jedzenie.

Bogatsi wydają na te rzeczy tylko 34% swoich środków. Resztę przeznaczają na przyjemności, jak restauracje czy wakacje.

Również konsumpcja – czyli to, ile wydajemy – pokazuje różnice. Najbogatsi wydają dwa razy więcej niż najbiedniejsi.

We wszystkich grupach dochodowych głównym źródłem pieniędzy była praca. Ale wśród najbiedniejszych dużą rolę odgrywały też zasiłki i inne świadczenia socjalne. Najbogatsi dodatkowo zarabiali na wynajmie nieruchomości czy inwestycjach.

Kryzys w Irlandii

Z innych badań wynika, że prawie co dziesiąty mieszkaniec Irlandii uważa, że znajduje się w finansowym kryzysie.

Najwięcej takich osób to ludzie w wieku 45–54 lata. Aż 30% z nich przyznaje, że ledwo radzi sobie pod względem finansowym.

Z kolei młodsze osoby (18–24 lata) częściej mówią, że „prosperują” – czyli stać ich na życie i realizowanie swoich celów. Prawdopodobnie mają mniej zobowiązań, takich jak kredyty czy dzieci.

Widać też różnice między kobietami a mężczyznami – mężczyźni częściej twierdzą, że finansowo dobrze im się wiedzie.

Natomiast według tej samej analizy, mieszkańcy Dublina żyją na wyższym poziomie niż mieszkańcy Munster.