Na prace rządu wpłynął bezpośrednio wniosek złożony przez wicepremiera Irlandii.

Wicepremier Irlandii, a zarazem Minister ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia, Leo Varadkar, złożył wniosek o sporządzenie kalkulacji kosztów dofinansowania dla mieszkańców.

Koszty życia w Irlandii

Kilka departamentów rządowych pracuje już nad propozycjami obniżenia kosztów życia w Irlandii. Wśród potencjalnych środków wsparcia wymieniono opiekę nad dziećmi, opiekę zdrowotną, edukację oraz transport publiczny.

Jedną z propozycji jest dotacja na opiekę nad dziećmi dla wszystkich rodziców w Irlandii. Ma się tez pojawić opcja związana z wysokimi kosztami szkolnictwa wyższego, które są odczuwalne szczególnie dla osób z obszarów wiejskich.

Prawdopodobnie obniżka cen usług transportu publicznego, która ma obowiązywać do końca tego roku, zostanie przedłużona i będzie obowiązywać także w 2023 roku.

Dyskusja toczy się również wokół rozszerzenia uprawnień dla posiadaczy karty wizyt do lekarza rodzinnego (GP Visit Card), a także zmniejszenia kosztów leków.

O planie likwidacji opłat szpitalnych poinformował już kilka dni temu Minister Zdrowia, Stephen Donnelly:

Więcej: Opłaty za usługi zdrowotne w Irlandii – Ważna zapowiedź ministra

Dofinansowanie w Irlandii

Według rządowych źródeł, zwiększony został nacisk na rozwinięcie środków mających na celu zwalczenie kryzysu mieszkaniowego – poprzez programy jak Cost Rental czy Affordable Housing.

W przygotowaniach do Budżetu 2023, pod uwagę brane jest także wprowadzenie szeregu zmian w obrębie podatków oraz opieki społecznej – jak zapowiedział już Minister ds. Wydatków Publicznych, Michael McGrath.

Czytaj też: Premier Irlandii ostrzega – koszty życia będą rosły