W 13 hrabstwach Irlandii dostarczana jest woda pitna zawierającą szkodliwe dla mieszkańców zanieczyszczenia.

W wyniku testów przeprowadzonych przez Irish Water w wodociągach w całym kraju wykryto wysokie poziomy trihalogenometanu (THM) – zanieczyszczenia, które ma związek z rakiem. O sprawie pisze portal Irish Post.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy przebadano 791 próbek wody pitnej, aby ocenić, czy przekraczają one dopuszczalny limit zanieczyszczenia. 59 z tych próbek z 13 różnych hrabstw nie przeszło inspekcji.

Trihalogenometany są związkami silnie toksycznymi i trudno biodegradowalnymi. Powstają podczas końcowego procesu uzdatniania wody i chlorowania. Niektóre badania sugerują, że długotrwałe narażenie na wysokie poziomy zanieczyszczenia THM może mieć związek z rakiem.

Nie ujawniono, w których hrabstwach woda zawiera wysokie poziomy THM, ale wiadomo, że dostawy wody w Donegal, Clare i Louth miały „wielokrotne awarie” podczas testów.

Dr Michelle Minihan z Agencji Ochrony Środowiska (EPA), podkreśliła, że zostaną podjęte kroki w celu zmniejszenia poziomów zanieczyszczeń. Firma Irish Water potwierdziła, że wdrożono program mający na celu rozwiązanie tego problemu.

Mieszkańcy Irlandii już od kilku lat narażeni są na spożywanie wysoce zanieczyszczonej wody pitnej. W 2018 roku Komisja Europejska wydała ostrzeżenie dla prawie 500.000 mieszkańców:

Więcej: Ostrzeżenie – woda pitna zanieczyszczona w Irlandii