Najnowsze dane o zanieczyszczeniu wody w Irlandii pochodzą z opublikowanych przez Irish Water wyników testów.

Według informacji opublikowanych przez portal Newstalk, mieszkańcy Irlandii narażeni są na spożywanie zanieczyszczonej ołowiem wody.

Woda w Irlandii

Firma Irish Water niedawno pobrała próbki wody pitnej w 674 obiektach, aby przetestować je na obecność ołowiu. Po przeprowadzeniu testów stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej granicy zawartości ołowiu lub substancji zanieczyszczającej środowisko w prawie 100 próbkach.

Przekroczenie normy poziomu ołowiu w wodzie pitnej potwierdzono w siedmiu domach w Cavan, Cork, Donegal, Limerick, Roscommon i Kerry.

Ołów w wodzie w Irlandii

Dr Michelle Minihan z Agencji Ochrony Środowiska (EPA) twierdzi, że w Irlandii nie ma już wodociągów ołowianych, lecz niektóre domy nadal mają ołowiane rury.

Długotrwałe narażenie na ołów w wodzie pitnej może powodować poważne problemy zdrowotne – ostrzega dr Minihan. Dlatego apeluje, aby firma Irish Water przyspieszyła wymianę rur.

Irish Water pobrała także ostatnio prawie 1.200 próbek na obecność trihalogenometanu (THM). Nieprawidłowy poziom stwierdzono w 91 obiektach w 17 hrabstwach. W jednej próbce stwierdzono dwukrotnie przekroczony dopuszczalny limit THM.

Czytaj też: Woda pitna w 13 hrabstwach Irlandii może powodować raka