POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Minister ds. Mieszkalnictwa jest zadowolony z efektów polityki mieszkaniowej w Irlandii.

W dniu 02/07/2019 zaczęła obowiązywać nowa lista miejsc w Irlandii, w których wprowadzono czynsze kontrolowane – Rent Pressure Zones (RPZ).

Minister ds. Mieszkalnictwa wyraził swoje zadowolenie po opublikowanym niedawno reporcie, według którego wprowadzona w 2016 roku polityka mieszkaniowa znacznie zahamowała wzrost czynszów w Irlandii.

Rent Pressure Zone – strefa chroniona przed podwyżkami czynszów

Od 2016 roku stopniowo wprowadzono strefy Rent Pressure Zones, w których lokatorzy wynajmowanych domów otrzymali ochronę przed niekontrolowanymi podwyżkami czynszów. W tych miejscach maksymalna podwyżka czynszu nie może przekroczyć 4% rocznie.

Efekty regulacji czynszów w Irlandii

Jak wynika z raportu ESRI dwa na pięć gospodarstw doświadczyło większych podwyżek czynszów niż dozwolone 4%. Mimo to Minister ds. Mieszkalnictwa Eoghan Murphy jest zadowolony z efektów wprowadzenia RPZ.

Jego zdaniem udało się zahamować niekontrolowany wzrost cen wynajmu. Bez ochrony RPZ najemcy płaciliby do 3% wyższy czynsz. Minister Murphy przyznał jednak, że czynsze w Irlandii nadal są zbyt wysokie.

Nowa lista miejsc objętych ochroną RPZ

Od 2 lipca 2019 roku obowiązuje nowa lista miejsc objętych ochroną przed niekontrolowanymi podwyżkami czynszów w Irlandii. Dodano do niej:

Ardee, Arklow,  Athenry-Oranmore, Athlone (od strony Westmeath), Dundalk-Carlingford i Dundalk-South, Fermoy, Gorey, Gort-Kinvara, Graiguecullen-Portarlington, Kells,  Kilkenny, Limerick City (północ i zachód), Midleton, Portlaoise, Trim, Waterford City (wschód) oraz Waterford City (południe).

Więcej informacji można uzyskać na stronie threshold.ie.

Czytaj też: Grzyb, wilgoć, zniszczenia – realia wynajmowanych domów w Irlandii