Na irlandzkim wybrzeżu Atlantyku dokonano niespodziewanego odkrycia.
Niespodziewane odkrycie na irlandzkim wybrzeżu Atlantyku przywróciło do życia dawno zaginiony skarb historyczny.
Odkrycie archeologiczne w Irlandii
Grobowiec z epoki brązu, uznawany za zniszczony i stracony, został odnaleziony na półwyspie Dingle w hrabstwie Kerry.
Grobowiec, znany lokalnie jako Altóir na Gréine (ołtarz słońca), stał przez tysiąclecia na wzgórzu w pobliżu wsi Ballyferriter na półwyspie Dingle.
A "lost" 4,000-year-old tomb has been rediscovered on the Dingle Peninsula in Co Kerryhttps://t.co/b1hObDmXCP
— RTÉ News (@rtenews) January 18, 2024
Jego historia, aż do niedawna, była zagadką owianą legendą. W 1838 roku angielska arystokratka, Georgiana Chatterton, odwiedziła i naszkicowała monument, ale w połowie XIX wieku zanotowano, że grobowiec został rozebrany.
Jednak miejscowy folklorysta, Billy Mag Fhloinn, odnalazł zagubiony grobowiec podczas projektu archeologicznego.
Jego praca polegała na przeszukiwaniu wzgórza w poszukiwaniu śladów historycznego miejsca. Jego odkrycie, potwierdzone przez Narodową Służbę Zabytków, ujawniło, że wciąż istnieje część grobowca, w tym kilka pionowych kamieni i kamień wierzchni.
Grobowiec w Irlandii
Altóir na Gréine, choć częściowo zniszczony, zachował elementy swojej pierwotnej struktury. Grobowiec megalitowy, datowany na wczesną epokę brązu między 2500 a 2000 rokiem p.n.e., jest teraz znaczącym punktem badań archeologicznych.
Tony Bergin, prezes Kerry Archaeological and Historical Society, podkreślił znaczenie odkrycia, wskazując na możliwe powiązania grobowca z lokalnymi tradycjami wydobycia miedzi i podobieństwa do struktur znalezionych w Bretanii we Francji.
Dodatkowo, zachowany w Irish Folklore Collection rękopis z 1938 roku sugeruje, że grobowiec mógł być specjalnie usytuowany tak, aby w czasie zimowego przesilenia był zwrócony w stronę wschodzącego słońca, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w kontekście dawnych wierzeń i praktyk.