POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Już w listopadzie zaczną obowiązywać nowe zaostrzone przepisy w ruchu drogowym w Irlandii.

Projekt nowych przepisów drogowych w Irlandii omawiany jest już od kilku lat, a rząd stopniowo wprowadza zmiany. Nowe przepisy zaczną obowiązywać z dniem 12/11/2019, a za ich złamanie kierowcy muszą się liczyć z surowszą karą.

Rzecznik Ministerstwa Transportu w Irlandii poinformowała, że nowe prawo „uderzy w tych kierowców, którzy narażają rowerzystów na ryzyko”. Zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony rowerzystów będących aktywnymi uczestnikami dróg.

Nowe przepisy drogowe w Irlandii

Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo rowerzystów, których zdrowie i życie są zagrożone przez kierowców wyprzedzających ich pojazdami. Chodzi o sytuacje, gdy pojazd wymija rowerzystę przy zachowaniu zbyt małej odległości bądź przy nadmiernej prędkości.

Obecnie manewr niebezpiecznego wymijania rowerzysty oznacza mandat w wysokości €80 oraz trzy punkty karne. Po zmianie przepisów spodziewać się można większej kwoty mandatów – maksymalnie €120. Nie będzie jednak dodatkowych punktów karnych.

Minimalna odległość przy wymijaniu rowerzystów w Irlandii

Road Safety Authority (RSA) od wielu miesięcy prowadzi kampanię zalecającą utrzymywanie odległości przy wymijaniu:

  • 1 metr – przy prędkości poniżej 50 km/h
  • 1,5 metra – przy prędkości od 50 km/h

Minister Transportu usiłował wprowadzić rekomendacje RSA do nowych przepisów, jednak Prokurator Generalny wyraził zastrzeżenia co do ich egzekwowania. Jego zdaniem trudno jest poprawnie oszacować odległość między pojazdem a rowerzystą.

Czytaj też: Nowe przepisy dla kierowców w Irlandii – projekt rządu