Zapowiedź kolejnych zmian na drogach w Irlandii

Minister Sprawiedliwości zapowiedziała podjęcie nowych środków służących poprawie bezpieczeństwa na irlandzkich drogach.

Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, zapowiedziała podjęcie nowych środków służących poprawie bezpieczeństwa na drogach w Irlandii.

Akcja Gardy w Irlandii

W odpowiedzi na „niepokojące trendy” związane z rosnącą liczbą ofiar wypadków drogowych planowane jest zwiększenie kamer pomiaru prędkości o 20%, jak oświadczono.

Minister McEntee poinformowała, że zostanie przydzielone dodatkowe 1,2 mln euro na flotę furgonetek GoSafe, co do końca tego roku umożliwi monitorowanie przez dodatkowe 1 500 godzin miesięcznie.

Swoją decyzję minister McEntee ogłosiła podczas ogólnokrajowej akcji „Slow Down Day”, który przeprowadzono w poniedziałek 4 września.

Jej celem jest przypomnienie kierowcom o niebezpieczeństwach związanych z przekraczaniem prędkości, zwiększenie przestrzegania ograniczeń prędkości i odstraszanie przed jazdą z nadmierną lub nieodpowiednią prędkością.

Podczas tej akcji na przekroczeniu prędkości przyłapano 865 kierowców. Jeden z nich jechał z prędkością 161 km/h w strefie ograniczenia prędkości do 100 km/h.

Wszyscy złapani kierowcy otrzymają teraz pocztą powiadomienie o mandacie w wysokości 160 euro i o trzech punktach karnych.

Nowe przepisy w Irlandii

Minister Stanu ds. Bezpieczeństwa Drogowego, Jack Chambers, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drogach, rozważa różne możliwe kroki legislacyjne mające na celu zmianę zachowań kierowców:

Więcej: Zapowiedź nowych działań – zmiana przepisów na irlandzkich drogach

Minister McEntee, która ma spotkać się z ministrem Chambers, aby omówić tę kwestię, została zapytana o dwie potencjalne opcje – obniżenie niektórych ograniczeń prędkości oraz wprowadzenie punktów karanych za wielokrotne wykroczenia popełnione w jednym incydencie (a nie tylko za najpoważniejsze wykroczenie).

Minister McEntee dodała, że zatrudnienie większej liczby funkcjonariuszy dałoby komisarzowi Gardy więcej zasobów do egzekwowania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na drodze.