Rośnie przepaść między najlepiej a najgorzej zarabiającymi pracownikami w Irlandii.
Średnie wynagrodzenie w Irlandii wynosi już prawie 50 000 euro rocznie, a zarobki rosną szybciej niż inflacja.
Zarobki w Irlandii
Jednak nowe dane pokazują również rosnącą nierówność między najlepiej a najgorzej zarabiającymi pracownikami.
Dzięki rekordowemu zatrudnieniu w Irlandii i stabilnemu wskaźnikowi wolnych miejsc pracy w ciągu ostatnich 18 miesięcy, wynagrodzenia rosną w dynamicznym tempie.
Według najnowszych danych Central Statistics Office (CSO), średnie tygodniowe zarobki w trzecim kwartale 2023 roku wyniosły 955,49 euro – o 5,3% więcej niż rok wcześniej.
Jednocześnie rośnie różnica między najniższymi a najwyższymi wynagrodzeniami. W 2023 roku jedna czwarta irlandzkich pracowników zarabiała mniej niż 450 euro tygodniowo, podczas gdy 12,8% osiągało tygodniowe zarobki na poziomie 1 500 euro lub więcej.
Różnica w tygodniowych zarobkach między 10% najniżej zarabiających a 10% najlepiej zarabiających zwiększyła się z około 1 100 euro w 2016 roku do 1 400 euro w 2023 roku.
Sektory o najniższych i najwyższych wynagrodzeniach
Najgorzej opłacani są pracownicy sektora zakwaterowania i gastronomii, gdzie 63,2% zatrudnionych zarabiało mniej niż 450 euro tygodniowo. W sektorze sztuki, rozrywki i rekreacji taki poziom zarobków osiągało 53,2% pracowników.
Dla porównania, najlepiej opłacani są pracownicy sektora IT. Średnie wynagrodzenie godzinowe w tym sektorze wzrosło z 40,79 euro do 44,86 euro.
Pracownicy edukacji zajmują drugie miejsce pod względem zarobków, z wynagrodzeniem wynoszącym 44,54 euro za godzinę.
Wzrost wynagrodzeń w Irlandii
Sektor IT odnotował największy roczny wzrost wynagrodzeń tygodniowych – o 8,7%. Transport i magazynowanie zajęły drugie miejsce z wynikiem 7,7%.
W ciągu ostatnich pięciu lat wynagrodzenia w sektorze IT wzrosły o ponad 42%, podczas gdy w transporcie i logistyce o 9,3%.
Rosnące nierówności w zarobkach wskazują na potrzebę podjęcia działań i wsparcie dla najbardziej narażonych grup na rynku pracy, jak twierdzą analitycy.