POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Wprowadzony tymczasowo program specjalnego zasiłku dla bezrobotnych w Irlandii został oficjalnie zniesiony.

Po dwóch latach i wydanych 9 mld euro zakończono ostatecznie program wypłat specjalnych zasiłków dla bezrobotnych Pandemic Unemployment Payment. Pierwotnie zasiłek ten miał być wypłacany przez okres sześciu tygodni.

Zasiłek dla bezrobotnych

Ostatni kwalifikujący się świadczeniobiorcy (w sumie 45 000 osób) są teraz przenoszeni do płatności zasiłku dla poszukujących pracy (Jobseeker’s Allowance).

Program PUP został zamknięty dla nowych świadczeniobiorców w styczniu br., a od 8 marca wypłata została zmniejszona do maksymalnie 208 euro tygodniowo.

Program Pandemic Unemployment Payment był wielokrotnie krytykowany przez właścicieli firm, którzy twierdzili, że zasiłek zniechęca pracowników do powrotu do pracy.

Były też głosy ostrzegające, że wcześniejsze obniżenie kwot zasiłku pogorszy sytuację finansową pracowników przed odbiciem gospodarczym w kraju.

Kontrole w Irlandii

Największa krytyka pojawiła się jednak po ujawnieniu, iż miliony euro tego zasiłku zostało wypłacone osobom niekwalifikującym się do jego pobierania.

Czytaj też: Trwają kontrole – tym osobom nie należy się zasiłek w Irlandii

Rząd stwierdził, że powodem nadużyć była nieszczelność w systemie poprzez niespodziewanie szybko wprowadzony program zasiłku awaryjnego.

W dalszym ciągu specjalnie powołana jednostka Gardy prowadzi kontrole wszystkich świadczeń Pandemic Unemployment Payment. Z kwoty 29 mln niesłusznie wypłaconych zasiłków udało się już odzyskać 10 mln.