POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd zatwierdził nowe przepisy dotyczące izolacji bliskich kontaktów potwierdzonych przypadków w Irlandii.

O północy z czwartku na piątek 14 zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące izolacji bliskich kontaktów potwierdzonych przypadków w Irlandii.

Braki kadrowe

Przepisy zostały zaostrzone w grudniu, przed świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z tymi zasadami:

  • Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą, co najmniej tydzień wcześniej, musiały ograniczyć ruchy przez pięć dni i wykonać trzy testy antygenowe.
  • Osoby, które nie otrzymały dawki przypominającej, musiały ograniczyć przemieszczanie się przez 10 dni.

Po zakończeniu okresu świąteczno-noworocznego widoczny stał się jednak problem braków kadrowych, wynikający z tych surowych zasad. Podobnie z problemami kadrowymi zmagali się właściciele firm logistycznych czy transport publiczny.

Coraz głośniejszy stał się też odzew ze strony pracodawców, którzy apelowali o ich zniesienie:

Czytaj: Sklepy w Irlandii – możliwe puste półki i drastyczna podwyżka cen

Zasady dotyczące izolacji w Irlandii

Po ostatniej dyskusji między NPHET a członkami rządu zdecydowano się na złagodzenie tych obostrzeń. Zgodnie z nowymi zasadami:

  • Osoby, które otrzymały dawkę przypominającą i nie mają żadnych objawów zakażenia, nie będą musiały ograniczać ruchów. Zaleca się jednak, aby zasłaniały usta i nos i regularnie przeprowadzały testy antygenowe.
  • Osoby, które nie otrzymały dawki przypominającej, będą musiały ograniczyć przemieszczanie się przez 7 dni.

Podjęta właśnie decyzja oznacza także, że osoby, u których potwierdzono zakażenie, będą zobowiązane do samoizolacji przez 7, a nie 10 dni.

Nie będzie już też wymogu potwierdzania pozytywnego wyniku testu antygenowego testem PCR dla osób w wieku od 4 do 39 lat.

Wyniki testów

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, powiedział, że w ciągu kilku dni strona internetowa HSE zostanie zaktualizowana, aby umożliwić ludziom przesyłanie pozytywnych wyników testów antygenowych i danych bliskich kontaktów, do których następnie będą wysyłane testy.