Zmiany limitów prędkości na drogach w Irlandii - podano szczegóły

Ministerstwo podało termin zmiany dopuszczalnych prędkości na drogach w Irlandii.

Minister odpowiedzialny za bezpieczeństwo ruchu drogowego podał planowany termin zmiany przepisów w ograniczeniach prędkości na drogach w Irlandii.

Limity prędkości na drogach

W odpowiedzi na rosnącą w tym roku liczbę ofiar śmiertelnych na drogach rząd zamierza obniżyć ograniczenia prędkości na drogach w całym kraju.

Jack Chambers, Minister Stanu w Ministerstwie Transportu, jest przekonany, że obniżenie podstawowych ograniczeń prędkości wpłynie znacząco na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach w całym kraju.

Czytaj też: Zmiana limitów prędkości w Irlandii – zaskoczenie dla kierowców

Zgodnie z planem ograniczenie prędkości wynoszące 30 km/h będzie obowiązywać we wszystkich ośrodkach miejskich, na drogach osiedlowych i wszędzie, gdzie znajduje się dużo pieszych lub rowerzystów.

Ograniczenia prędkości w Irlandii

W praktyce obejmie to wiele części Dublina, jak również centra miast i miasteczek na terenie całego kraju.

Wyjątkiem będą drogi krajowe, regionalne, arterie oraz kluczowe trasy transportu publicznego, gdzie rekomenduje się limit prędkości na poziomie 50 km/h.

Pewne przelotowe drogi będą miały ograniczenia prędkości na poziomie 60 km/h, podczas gdy wyższe limity prędkości nadal będą obowiązywać na autostradach, drogach szybkiego ruchu i innych głównych trasach.

W obszarach wiejskich domyślne ograniczenia prędkości powinny pozostać takie, jakie są obecnie na większości wiejskich dróg.

Limity spadną do 80 km/h na drogach krajowych drugorzędnych, gdzie obecnie obowiązuje limit 100 km/h. Na drogach lokalnych na wielu trasach limit zostanie obniżony z 80 km/h do 60 km/h.

Rząd planuje wprowadzenie odpowiednich przepisów prawnych w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, a nowe limity prędkości mają zostać wdrożone jeszcze w tym samym roku.