Zmiana limitów prędkości w Irlandii - zaskoczenie dla kierowców

Obniżenie limitów prędkości ma mieć znaczący wpływ na liczbę ofiar śmiertelnych na drogach w całej Irlandii.

Nowe plany rządu zakładają znaczne obniżenie ograniczeń prędkości na wielu drogach w Irlandii.

Limity prędkości w Irlandii

Posunięcie to wynika z dramatycznie wysokiej liczby wypadków na irlandzkich drogach, gdzie w ostatnim miesiącu zginęło dwukrotnie więcej osób niż w 2022 roku.

Dotychczas w 2023 roku na irlandzkich drogach życie straciło 127 osób, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku

Jack Chambers, Minister Stanu w Ministerstwie Transportu, jest przekonany, że obniżenie podstawowych ograniczeń prędkości wpłynie znacząco na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych na drogach w całym kraju.

W ramach propozycji, która wkrótce zostanie rozpatrzona przez rząd, prędkość zostanie ograniczona do 80 km/h na drogach krajowych, gdzie obecnie wynosi 100 km/h. Ograniczenie prędkości na wiejskich drogach zostanie obniżone z 80 km/h do 60 km/h.

W miastach, miasteczkach i obszarach zabudowanych prędkość zostanie ograniczona do 30 km/h, natomiast na obrzeżach obszarów miejskich może obowiązywać limit 50 km/h.

Wypadek w Irlandii

Według ministra zmiany te są bardzo potrzebne, aby zatrzymać niepokojący wzrost liczby wypadków w Irlandii:

Obniżenie prędkości zostało naukowo udowodnione jako środek skutecznie zmniejszający ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń w wypadkach drogowych. Dowody wskazują, że gdy pieszy lub rowerzysta zostaje potrącony przez samochód jadący z prędkością 50 km/h, ma on 50% szans na przeżycie. Jednak przy prędkości 60 km/h te szanse spadają do zaledwie 10%.

Wielu komentujących kierowców uważa jednak, że zmniejszenie limitów prędkości nie wpłynie znacząco na poprawę bezpieczeństwa. Zwracają przy tym uwagę na fakt, że największym zagrożeniem na drogach są osoby kierujące pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych.

Rząd obiecuje ścisłą współpracę z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA), aby skutecznie zająć się narastającym problemem, jak poinformowano. Natomiast Minister Sprawiedliwości, Helen McEntee, poinformowała o planie zwiększenia liczby kamer pomiaru prędkości na drogach:

Więcej: Zapowiedź kolejnych zmian na drogach w Irlandii