Zniesienie opłat za usługi zdrowotne w Irlandii - jest wstępny termin

Plan zniesienia niektórych opłat za usługi zdrowotne w Irlandii powstał już wiosną ubiegłego roku.

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, poinformował o wstępnym terminie realizacji planu zniesienia opłat za hospitalizację pacjentów w Irlandii.

Usługi zdrowotne w Irlandii

Obecnie pacjenci bez karty medycznej (Medical Card) muszą płacić 80 euro dziennie za pobyt w szpitalu (z limitem 800 euro rocznie). Po wprowadzeniu nowych przepisów ta opłata zostanie zniesiona.

Minister Donnelly zwrócił się właśnie do Rady Ministrów z prośbą o zgodę na wprowadzenie ustawodawstwa. Ma nadzieję, że projekt trafi do irlandzkiego parlamentu w marcu, a ustawa zacznie obowiązywać już w kwietniu.

Bezpłatna opieka lekarza

Rządowy plan zniesienia opłat za pobyt w szpitalu publicznym został ogłoszony w ramach Budżetu 2023.

Ma to być środek łagodzący rosnące koszty utrzymania, jak zapewniono. Zdaniem Ministra Zdrowia, dla pacjentów oznacza to oszczędność do 800 euro rocznie.

Minister Donnelly przypomniał przy tym, iż w ubiegłym roku zniesiono już opłaty za hospitalizację osób poniżej 16 roku życia we wszystkich szpitalach publicznych w Irlandii.

Zobowiązał się także do wdrożenia w tym roku planu bezpłatnej opieki lekarza GP dla dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat oraz rozszerzenia bezpłatnego programu antykoncepcji na osoby w wieku do 30 lat.