Zjawisko zorzy polarnej zachwyca liczną grupę mieszkańców Irlandii.
Aurora borealis, znana również jako Zorza Polarna na półkuli północnej, była widoczna w wielu częściach Irlandii.
Zorza polarna w Irlandii
To rzadkie zjawisko zostało spotęgowane przez „rzadką” burzę słoneczną, której efekty mogły być obserwowane również dzięki wyjątkowym warunkom atmosferycznym.
Zorza polarna jest wynikiem zderzeń cząsteczek gazów w naszej atmosferze z naładowanymi cząstkami wyrzucanymi z atmosfery Słońca.
Kolor zorzy zmienia się w zależności od rodzaju gazów biorących udział w zderzeniach, jak poinformowano na stronie Met Eireann.
Cząsteczki tlenu na wysokości około 100 km nad ziemią produkują zielono-żółtą barwę, podczas gdy czerwona aurora jest widoczna, gdy biorą w tym udział cząsteczki tlenu z wyższych warstw atmosfery.
Natomiast obecność cząsteczek azotu wskazuje na występowanie zórz w kolorach niebieskim lub fioletowym.
Obserwacja zorzy polarnej w Irlandii
Zorza polarna była widoczna w całym kraju w piątek, a pogoda bezchmurna zwiększała szanse na zaobserwowanie tego zjawiska.
Wow wow wow! Can be seen with the naked eye now. Go outside and take a look at the Northern Lights. pic.twitter.com/dU5gEorlTg
— Carlow Weather (@CarlowWeather) May 10, 2024
Alan O’Reilly z Carlow Weather stwierdził, że szanse na ponowne zobaczenie zorzy polarnej w sobotę są wysokie.
Zorza polarna najlepiej obserwowana jest w miejscach z minimalnym zanieczyszczeniem świetlnym, szczególnie na zachodnim i północnym wybrzeżu Irlandii.
Wskazówki dla obserwatorów
O’Reilly zaleca irlandzkim miłośnikom astronomii ustawienie aparatu telefonu w trybie długiej ekspozycji na statywie.
Pozwala to uchwycić światła, ze względu na możliwe trudności z zobaczeniem ich gołym okiem w Irlandii, a także na konieczność dostosowania oczu, patrząc najpierw przez telefon.