Minister Zdrowia poinformował o zatwierdzeniu zaleceń w sprawie zwiększenia restrykcji w Irlandii.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly poinformował, że Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) wydał nowe zalecenia, które rząd Irlandii zatwierdził.

Na obecną chwilę nie ma zaleceń, by kolejne hrabstwa przenieść na wyższy poziom ograniczeń planu „Living with Covid”. Jednak NPHET zalecił ograniczenie zgromadzeń w prywatnych domach, ponieważ głównym źródłem przenoszenia się koronawirusa stały się teraz gospodarstwa domowe.

W ramach wysiłków mających na celu ograniczenie wzrostu liczby przypadków Covid-19 w całym kraju wprowadzono więc surowsze ograniczenia dotyczące wizyt domowych. I tak w jednym domu może przebywać maksymalnie sześciu gości z jednego innego gospodarstwa domowego.

Minister Donnelly powiedział, że wskaźnik infekcji wynosi obecnie 94 przypadki na 100 000, a średnia z pięciu dni to ponad 400 nowych przypadków dziennie. Jego zdaniem są to bardzo niepokojące dane.

W poniedziałek do po dłuższej przerwie do swoich obowiązków powróci Dyrektor Medyczny dr Tony Holohan. Jego nieobecność spowodowana była ważnymi sprawami rodzinnymi, a zastępował go w tym czasie dr Ronan Glynn.

Komentatorzy w Irlandii spekulują, że powrót Dyrektora Medycznego to zapowiedź wprowadzenia surowszych restrykcji w wielu hrabstwach w nadchodzących dniach.

Czytaj też: Restrykcje w kolejnych hrabstwach w Irlandii? Decyzja NPHET