Zwrot pieniędzy - koniec okresu przejściowego w Irlandii

Zapowiadane przepisy zaczęły obowiązywać w sklepach w Irlandii z dniem 1 czerwca, jak poinformowano.

Z dniem 1 czerwca skończył się czteromiesięczny okres przejściowy dla sprzedawców w Irlandii.

Sklepy w Irlandii

Od teraz sklepy mają zakaz sprzedaży napojów w butelkach i puszkach, które nie podlegają zwrotowi, a za złamanie przepisów mogą zostać ukarane grzywną do 5000 euro.

Napoje w aluminiowych puszkach lub butelkach z tworzywa PET, o pojemności od 150 ml do trzech litrów, muszą teraz posiadać logo Re-turn oraz specjalny kod kreskowy, który aktywuje opłatę depozytową przy kasie.

Kod kreskowy pozwala również na odczytanie opakowania przez maszynę do zwrotu, która wydaje voucher na zwrot depozytu.

Inspektorzy ds. gospodarki odpadami w lokalnych władzach będą odpowiedzialni za przeprowadzanie kontroli, aby upewnić się, że sklepy przestrzegają przepisów.

Rzecznik Agencji Zarządzania Samorządem Lokalnym powiedział, że zespoły ds. egzekwowania przepisów dotyczących odpadów zostały poinformowane o nowych regulacjach i otrzymały wytyczne dotyczące ich roli w ich egzekwowaniu.

Zwrot pieniędzy

Tymczasem operatorzy systemu Deposit Return Scheme doradzają klientom, aby zwracali swoje puste butelki i puszki w środku tygodnia, aby uniknąć kolejek w weekendy.

Porada ta pojawia się w związku ze wzrostem liczby osób korzystających z maszyn do zwrotu opakowań oraz rozszerzeniem listy napojów objętych systemem.

Operator Re-turn prosi każdego klienta, który po dzisiejszym dniu zakupi napój bez logo Re-turn, aby zgłosił ten fakt na adres info@re-turn.ie.

Czytaj też: Nowy system w sklepach w Irlandii wchodzi w życie