Nawet €1.000 może kosztować opieka nad małym dzieckiem w Irlandii.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Newstalk rośnie koszt opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Badanie przeprowadzono wśród 135 żłobków i przedszkoli na terenie całej Irlandii.

Rośnie koszt opieki nad dziećmi w Irlandii. Jednocześnie istnieje olbrzymia różnica w rachunkach w poszczególnych hrabstwach. Chociaż średni koszt w Irlandii wynosi obecnie €745, to w Dublinie jest to już €1.047. Najmniej rodzice płacą w hrabstwie Longford – miesięcznie jest to €650.

Badanie dotyczy opieki nad dzieckiem dwuletnim, które uczęszcza do placówki w systemie full-time czyli przez 5 dni w tygodniu.

W czołówce tabeli opłat znajdują się również hrabstwa: Wicklow (€1.006), Cork (€896) i Kildare (€850). Średnio od 2013 roku koszt opieki nad małym dzieckiem w Irlandii wzrósł o 5.5%, w Dublinie jest to wzrost o 8.73%. Największą podwyżkę odczują opiekunowie dzieci w hrabstwach Westmeath, Mayo i Roscommon.

Pełna tabela opłat w poszczególnych hrabstwach w Irlandii:

Źródło: Newstalk

Trwają prace nad zmianami systemu finansowania opieki nad małymi dziećmi, lecz nie są jeszcze znane szczegóły projektów. Nie wiadomo też czy kwestia ta zostanie uwzględniona w tegorocznym Budżecie 2019.