Przedstawiciele Irish Water pracują nad oceną sytuacji i wdrożeniem skutecznych rozwiązań.

Od soboty 25 czerwca obowiązuje alert dotyczący zanieczyszczenia ujęć wody pitnej w Irlandii.

Zanieczyszczona woda w Irlandii

Po konsultacjach z HSE, Irish Water, Limerick County Council i Tipperary County Council, wprowadzono alert zarówno dla obszarów zaopatrywanych przez Galtee Regional Public Public Supply w Tipperary, jak i Abbeyfeale Public Water Supply w Limerick.

Irish Water wprowadził ostrzeżenie dla ponad 20 000 mieszkańców Irlandii – w Tipperary dla około 15 000, a w Limerick dla prawie 7 000 osób.

Poinformowano, że ostrzeżenie wynika z problemów zidentyfikowanych w procesie oczyszczania w stacji uzdatniania wody. Przedstawiciele Irish Water pracują nad oceną sytuacji i wdrożeniem skutecznych rozwiązań.

Poszkodowanym mieszkańcom przypomina się, że do odwołania alertu spożywanie wody jest bezpieczne dopiero po jej przegotowaniu.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

Zaleca się gotowanie wody do picia, przygotowywania napojów na bazie wody, przygotowywania sałatek i innych potraw, które nie są gotowane przed jedzeniem, do mycia zębów i robienia lodu.

Ostrzega się również, że popularne domowe filtry do wody nie wpłyną na uzdatnienie wody do spożycia bez gotowania. Nie należy też spożywać wody, która została kilkukrotnie przegotowana.

W przypadku wątpliwości należy zadzwonić na całodobową infolinię pod numer 1800 278 278.

Więcej: water.ie

Tomasz Lemowski
Dziennikarz i redaktor portalu PoloniaIrlandia.pl. Moja relacja z Zieloną Wyspą rozpoczęła się w 2004 roku i opiera się na wieloletnim, osobistym doświadczeniu życia w Irlandii. Od 2014 roku nieprzerwanie współtworzę serwis, dostarczając Polonii rzetelne wiadomości oraz analizy zmian prawnych i społecznych. Wierzę w tradycyjne rzemiosło dziennikarskie, dlatego każdy mój artykuł powstaje w drodze autorskiej weryfikacji faktów i osobistego zaangażowania, co stanowi fundament zaufania naszych czytelników.